| Contract date | 4/30/2012 |
| Amendment to concession | 11/15/2013 | According to Sub-Decree No. 529, dated on 15 November 2013, 342 hectares were excised from F P Malaysia (Cambodia) Plantation Co. Ltd. | ||
| Amendment to concession | 4/3/2013 | According to Sub-Decree No. 153, dated on 03 April 2013, 1288 hectares were excised from F P Malaysia (Cambodia) Plantation Co. Ltd. | ||
| Amendment to concession | 6/21/2013 | According to Sub-Decree No. 437, dated on 21 June 2013, 309 hectares were excised from F P Malaysia (Cambodia) Plantation Co. Ltd. | ||
Reclassification of 8,200 hectares of land in Kulen and Sangkum Thmey districts of Preah Vihear province.
(2012-01-26)
Reclassifying 8,200 hectares as state private land in Sro Yaong and Phnom Tbeng 2 communes of Kulen district and Phnom Tbeng 1 of Sangkum Thmey district of Preah Vihear province for rubber and other crops plantation investment. |
Sub-decree No. 437 on Cutting and Reclassifying 7,792 hectares of Forest Concession, ELCs and SLC in Preah Vihear Province.
Cutting 7,792 ha of land in Sroyang Tboung village of Sroyang commune in Kulen district of Preah Vihear province: 3,025 ha from Forest Concession of TPP, 1,910 ha from ELC of Seila Damex Co., Ltd, 309 ha from ELC of FP Malaysia (Cambodia) Plantation Co., Ltd, and 2,548 ha from SLC program; Reclassifying unspecified size of land as state private land for donating to 1,758 families; Reserving unspecified size of land for public interest use. |