Size of each block in Square Kilometer | 6,278 |
It will be years before oil starts to be produced by energy giant Chevron's offshore site in the Gulf of Thailand. Chevron's permit to extract Block A remains stalled since the government and the company have not yet finished negotiations on terms of the taxation. In the exploration phase, the company was reported to have paid over $160 million. |
Chevron bought out of oil block for $65 million
KrisEnergy, a Singaporean-based oil and gas company, purchased additional 30% controlling interests in Cambodia’s Block A for $65 million from Chevron Global Energy Inc., raising its stake up to 52.25%. Located off the coast of Sihanoukville, the Block A extends over the area of 4,709 square kilometers. |