Foreign direct investment (FDI) inflows into the manufacturing sector remained high, after investment into construction and real estate, as per the Annual Financial Stability Review Report 2023 of the National Bank of Cambodia (NBC). ...
Rachel David
https://www.khmertimeskh.com/501491715/fdi-inflows-into-manufacturing-remain-high/
Kingdom, Korea to establish trade consultation channel soon
Cambodia and South Korea will have ‘Regular Consultation Sessions’ aimed at boosting trade and investment cooperation between the two countries. ...
Nhean Chamrong
https://www.khmertimeskh.com/501491711/kingdom-korea-to-establish-trade-consultation-channel-soon/
Six regional operation centres established under NITC
The government has established six regional operation centres under the National Information Technology Center (NITC) to research, collect, and analyse information related to national security, focusing on combating terrorism and crime across the country. ...
Torn Vibol
https://www.khmertimeskh.com/501491734/six-regional-operation-centres-established-under-nitc/
Chinese delegation tours Kingdom to promote ‘Fish and Rice’ corridor
Representatives from the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries (MAFF) recently hosted a week-long research delegation of Chinese agricultural specialists on a cross-country tour to both promote and initiate rice-fish and rice-shrimp integrated farming systems within Cambodian provinces. ...
James Whitehead
https://www.khmertimeskh.com/501489806/chinese-delegation-tours-kingdom-to-promote-fish-and-rice-corridor/
Czech Republic provides development assistance to strengthen ties
The Czech Republic pledged to strengthen collaboration with Cambodia by providing development assistance in the sectors of health, education, and human resource development in order to foster better and stronger bilateral relations. ...
Hang Punreay
https://www.khmertimeskh.com/501491746/czech-republic-provides-development-assistance-to-strengthen-ties/
Chinese mango processing factory in Battambang warned for discharging sewage into stream
Battambang provincial authorities have issued a warning letter to a Chinese owner of a mango processing factory that allegedly discharged sewage into O’ Treng stream in Svay Sar Village of Treng commune in Rattanak Mondul district. ...
Sovann Sreypich and Hel Komsan
https://cambojanews.com/chinese-mango-processing-factory-in-battambang-warned-for-discharging-sewage-into-stream/
STT report: urban poor communities fear forced evictions, no land titles
Sahmakum Teang Tnaut Organization (STT) has published a report, titled Land Security of Urban Poor Communities, detailing land insecurity issues plaguing urban poor communities in Phnom Penh, who have expressed fear of eviction and inadequate compensation. ...
Pou Soreachny and Khuon Narim
https://cambojanews.com/stt-report-urban-poor-communities-fear-forced-eviction-no-land-titles/
Cambodia proposes exclusive Special Economic Zone for Korean Firms to boost investment
Cambodian Prime Minister Hun Manet raised two initiatives to promote trade and investment of Korean investors in Cambodia. The premier spoke at the opening ceremony of the Cambodia-Republic of Korea Business Forum on 16 May 2024 in Seoul, South Korea.​ ...
Khmer Times Staff
https://www.khmertimeskh.com/501490362/cambodia-proposes-exclusive-special-economic-zone-for-korean-firms-to-boost-investment/
Korea FDI in Kingdom reaches $5 billion, says Prime Minister
Prime Minister Hun Manet yesterday said that the bilateral trade volume between the Republic of Korea and Cambodia reached approximately $751 million while Korea’s foreign direct investment (FDI) in the Kingdom recorded $30 million last year, taking the total FDI from the country to $5 ...
https://www.khmertimeskh.com/501489820/korea-fdi-in-kingdom-reaches-5-billion-says-prime-minister/
Agricultural loans fall to 31% from 36% in 5 years
As Cambodia diversifies, share of agricultural loans in rural credit falls from 35.8 percent to 31 percent in five years, as per data with the National Bank of Cambodia (NBC). ...
https://www.khmertimeskh.com/501490959/agricultural-loans-fall-to-31-from-36-in-5-years/
Kingdom, Korea ink 6 agreements
Prime Minister Hun Manet and Yoon Suk Yeol, President of the Republic of Korea yesterday witnessed the signing of four Memoranda of Understanding (MoUs) and two other agreements aimed at expanding multifaceted cooperation in financial development, investment flow, intellectual property, drug management, vocational training and ...
https://www.khmertimeskh.com/501489818/kingdom-korea-ink-6-agreements/
Cambodia’s RCEP trade up 14%
Cambodia’s trade with the Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) countries rose by 13.98 percent to $11.19 billion, a report from the Ministry of Commerce said. ...
Chea Vanyuth
https://www.khmertimeskh.com/501489816/cambodias-rcep-trade-up-14/
The National Bank of Cambodia reviews measures of housing prices​
The Asian Development Bank forecast last month that Cambodia would have one of the lowest inflation rates in Southeast Asia this year if global fuel prices remain stable.​ ...
AKP
https://www.khmertimeskh.com/501490347/the-national-bank-of-cambodia-reviews-measures-of-housing-prices/
Cambodia working on climate resilient rice industry
Cambodia’s rice sector is working on transformation on the framework of climate resilience within the rice industry to get more competitiveness in the market, Sang Saran, Chairman of the Board of Directors of the Cambodia Rice Federation (CRF) said. ...
https://www.khmertimeskh.com/501489808/cambodia-working-on-climate-resilient-rice-industry/
Cambodia’s homestay market projected to grow at 8.22%
The homestay market in Cambodia is projected to surpass $59.3 million in earnings this year and in the next four years, it will surge to $81.34 million. ...
Jigmee Palden Pazo
https://www.khmertimeskh.com/501489136/cambodias-homestay-market-projected-to-grow-at-8-22/
Cambodian pepper looks for market in Malaysia
The Cambodia Pepper and Spices Federation (CPSF) has sought ways to promote Cambodia’s peppercorn in the Malaysian market, stressing that this ASEAN nation has potential for organic pepper. ...
https://www.khmertimeskh.com/501489150/cambodian-pepper-looks-for-market-in-malaysia/
Meet focuses on technology’s role in sustainable agriculture
The state-run Agriculture and Rural Development Bank (ARDB) is hosting the three-day 47th Association of Development Financing Institutions (DFIs) in Asia and the Pacific’s (ADFIAP) annual meetings that kicked off in Phnom Penh, yesterday, outlining the role of technology and innovation in enhancing agricultural productivity, ...
https://www.khmertimeskh.com/501489148/meet-focuses-on-technologys-role-in-sustainable-agriculture/
Cambodia, Thailand bolster health and border relief cooperation
In a significant step towards enhancing regional healthcare infrastructure and border relief services, the Cambodian Ministry of Health and the Thai Ministry of Public Health have expanded their cooperation. ...
https://www.khmertimeskh.com/501489834/cambodia-thailand-bolster-health-and-border-relief-cooperation/
Bar Association initiates ‘Lawyer to the Grassroot Level’ project
The Ministry of Interior has granted permission to the Bar Association of the Kingdom of Cambodia to cooperate on legal education and aid with administrative councils across the country. ...
https://www.khmertimeskh.com/501489779/bar-association-initiates-lawyer-to-the-grassroot-level-project/
Cambodia, South Korea sign memorandum of understanding on six documents
The Government of Cambodia and the Republic of Korea (ROK) signed a Memorandum of Understanding (MoU) on six documents on the morning of May 16, under the chairmanship of Cambodian Prime Minister Hun Manet and South Korean President Yoon Suk Yeol. ...
https://www.khmertimeskh.com/501489599/cambodia-south-korea-sign-memorandum-of-understanding-on-six-documents/
Cambodia records 17 pct rise in garment, footwear, travel goods export in first four months
Cambodia exported garment, footwear, and travel products (GFT) worth $3,763 million in the first four months of 2024, up 17 percent from the $3,211 million reported a year earlier, according to a report released by the Ministry of Commerce on Wednesday. ...
https://www.khmertimeskh.com/501489411/cambodia-records-17-pct-rise-in-garment-footwear-travel-goods-export-in-first-four-months/
Cambodia’s exports to RCEP countries up 16 percent in 4 months
Cambodia earned over $3.36 billion from exports to members of the Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) in the first four months this year, up 16.2 percent from $2.89 billion recorded in the same period in 2023. ...
https://www.khmertimeskh.com/501489447/cambodias-exports-to-rcep-countries-up-16-percent-in-4-months/