Open Development Cambodia Organization (ODC) is pleased to announce the call for application on Youth-Led Project 2024 (YLP24 – Phase 1). The program aims to strengthen the youths’ capacity for fundamental life and community development skills through various training and knowledge sharing as demonstrated during convening ...
Open Development Cambodia Organization (ODC)
Download: pdf
Call for training participants: SMEs and informal economies in Siem Reap
Open Development Cambodia Organization (ODC) is pleased to announce the opening of registration for a full-day training session scheduled for 6 June 2024 in Siem Reap city, Siem Reap province. The training marks the implementation of the project “Strengthening Informal Economies and SMEs in Cambodia ...
Open Development Cambodia Organization
Announcement on incentive mechanisms for voluntary business registration in the information and broadcasting sector
On 3 May 2024, Ministry of Commerce has decided to offer incentives for businesses registering voluntarily in the information and broadcasting sector. These incentives include a three-year exemption from public service duties for registered businesses and fine exemptions for businesses that have been operated but ...
Ministry of Commerce
Joint press release: CCHR, ADHOC and Solidarity Center published the 2023 annual report of the Cambodia fundamental freedoms monitor
On 24 April 2024, the Cambodian Center for Human Rights (CCHR), the Cambodian Human Rights and Development Association (ADHOC) and the Solidarity Center released the 2023 annual report on the monitoring of fundamental freedoms in Cambodia, which was produced by the Fundamental Freedom Monitoring Project ...
Training opportunity on data literacy for local journalists
Open Development Cambodia Organization (ODC) is pleased to announce a four-day Data Literacy Training on Social Accountability from 23-24 and 30-31 May 2024. This training is supported by USAID Cambodia through FHI 360.Interested candidates may register at: https://bit.ly/49NkXoZ?r=qrDeadline of application: 07 May 2024 ...
Call for training participants: SMEs and informal economies in Kampot and Kep
Open Development Cambodia Organization (ODC) is pleased to announce the opening of registration for a full-day training session scheduled for 3 May 2024 in Kampot City, Kampot Province. The training marks the implementation of the project “Strengthening Informal Economies and SMEs in Cambodia through Open ...
Notification on the census of local associations and non-governmental organizations
On 13 March 2024, The Ministry of Interior has issued an announcement on the census of local associations and non-governmental organizations on their official social media site. According to the notification, the Ministry of Interior will start conducting the census to local association and non-governmental organizations ...
Ministry of Interior
Press release on the prevention of rock dumping in the river in Srey Santhor district, Kampong Cham province, and other locations
On 24 February 2024, the Ministry of Water Resources and Meteorology issued a press release on the prevention of dumping rocks in the river. The ministry confirmed that rock dumping will cause obstacles or obstruction of the natural flow of water in rivers and is ...
Ministry of Water Resources and Meteorology
Press release on the prevention of rock dumping in the river in Srey Santhor district, Kampong Cham province
On 22 February 2024, Kampong Cham Provincial Administration issued a press release to the public and the press on the appointment of urgent action with landowners after receiving information about the unauthorized dumping of rocks into the river at Prey Toteung village, Russey Srok commune, ...
Kampong Cham Provincial Administration
Joint statement: Immediately end legal threats against ADHOC staffer Soeng Senkaruna
On 14 February 2024, 55 organizations, associations, unions, and communities issued a joint statement for withdrawing the complaint against Mr. Soeng Senkaruna, a senior staffer at the Cambodian Human Rights and Development Association (ADHOC). The statement was made after the Cambodian People’s Party (CPP) filed ...
Call for SMEs and informal economies in Mondulkiri to participate in a full-day training
The Open Development Cambodia Organization (ODC) is delighted to announce the opening of registration in a full-day training session scheduled for 22 February 2024 in Sen Monourom city, Mondulkiri province. This session marks the implementation of the project “Strengthening Informal Economies and SMEs in Cambodia ...
Announcement on the detection of the 4th case of monkeypox
On 23 January 2024, the Ministry of Health issued an announcement on the detection of the 4th case of monkeypox in Cambodia on their official social media site. According to the announcement, another case of monkeypox was detected in a male patient and is currently being ...
Ministry of Health
Scholarship opportunity in higher education
The Prayuters Library Program is delighted to announce a scholarship opportunity for Grade 12 students in Preah Vihear province. The application opens for students holding a high school diploma or an equivalent certificate for pursuing a bachelor’s degree. Additionally, students who did not pass the ...
Outcome of the official visit of His Excellency Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia to the French Republic
On 20 January 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued an announcement on the outcome of the official visit of His Excellency Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia to the French Republic on their official website. According to the announcement, ...
Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation
Press release "Independent report shows Cambodia's microfinance sector promotes sustainable development goals"
On 19 January 2024, the Cambodia Microfinance Association issued a press release on the Independent report showing Cambodia’s microfinance sector promotes sustainable development goals on their official social media site. According to the press, the study was conducted with more than 3,200 customers of Microfinance institutions ...
Cambodia Microfinance Association
Press release on the continued prevention of illegal gold mining activities in Memot district, Tboung Khmum province.
On 17 January 2024, the Ministry of Mines and Energy issued a press release on the continued prevention of illegal gold mining activities in Memot district, Tboung Khmum province.The Tboung Khmum Provincial Department of Mines and Energy, under the Ministry of Mines and Energy, collaborated ...
Ministry of Mines and Energy
Call for application: Research grant for bachelor’s degree students to write thesis
Through a Memorandum of Understanding (MoU) between the Open Development Cambodia Organization (ODC) and the Institute of Science and Technology of Cambodia (ISTC) in Preah Vihear, focusing on collaborative efforts in education and research, the Prayuters Library Program is excited to announce the opening of ...
Foreign Ministry spokesperson reaffirms adherence to One-China policy
On 14 January 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press statement on Foreign Ministry spokesperson reaffirms adherence to One-China policy on their official website.According to the press,  the spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation reiterated Cambodia’s ...
Press release on the outcome of the official opening ceremony "2024 Cambodia-China People-to-People exchange year"
On 13 January 2024, the Ministry of Tourism issued a press release on the outcome of the official opening ceremony “2024 Cambodia-China People-to-People Exchange Year” on their official social media site. According to the press release, the event is designed to enhance tourism and cultural connectivity ...
Ministry of Tourism
Announcement on obligations as prescribed by law on associations and non-governmental organizations
On 11 January 2024, the Ministry of Interior of Cambodia released a public announcement on the obligations of associations and non-governmental organizations after notifying that some associations and non-governmental organizations haven’t complied correctly with regulations.The Ministry of Interior has reminded all registered domestic associations and ...
Notification on the change of urban solid waste management from Phnom Penh Waste Management and Solid Waste Authority to Enterprise For Managing Municipal Solid Waste in Phnom Penh
On 5 January 2024, Phnom Penh Capital Administration issued a notification on the change of urban solid waste management from Phnom Penh Waste Management and Solid Waste Authority to Enterprise for Managing Municipal Solid Waste in Phnom Penh.The Royal Government has decided to establish an ...
Phnom Penh Capital Administration
Press release on the health effects of alcohol consumption
On 9 January 2024, the Ministry of Health issued a press release on the health effects of alcohol consumption on their official social media site. According to the press, alcohol consumption poses serious negative impacts on health, economy and society, especially on family members, friends and ...
New Indonesian Ambassador vows to further strengthen bilateral ties and cooperation
On 3 January 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release relating to the New Indonesian Ambassador vows to further strengthen bilateral ties and cooperation on their official website. His Excellency Sok Chenda Sophea, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign ...
Joint statement of indigenous community representatives of the Kingdom of Cambodia on concerns relating to the Environment and Natural Resources Code
On 19 December 2023, Cambodia Indigenous Peoples Alliance (CIPA) issued a joint statement of indigenous community representatives of the Kingdom of Cambodia on concerns relating to the Environment and Natural Resources Code.A total of 189 representative of Indigenous communities including 44 women convened at the ...