| Granted land area (hectare) | 9,985 |
| Amendment to concession | 12/1/2012 | According to Sub-Decree No. 218, dated 1 December 2012, 565.96 hectares were excised from HLH Agriculture Cambodia Co. Ltd. | ||
| Amendment to concession | 3/4/2013 | According to Sub-Decree No. 86, dated 4 March 2013, 458.16 hectares were excised from HLH Agriculture Cambodia Co. Ltd. | ||
| Amendment to concession | 6/11/2013 | According to Sub-Decree No. 351, dated 11 June 2013, 1066.92 hectares were excised from HLH Agriculture Cambodia Co. Ltd. | ||
Sub-Decree on Cutting 1,066.92 hectares of land in Oaral district of Kampong Spue province.
(2013-06-11)
Cutting 1,066.92 hectares of land in Oaral district of Kampong Spue province: (1) 1,048.33 hectares cutting from Oaral Wildlife Sanctuaru, and (2) 18.59 hectares from Economic Land Concession of HLH Agriculture, and reclassifying 960.39 hectares as state private land for granting donation to families, and reserving 106.53 hectares as state public land in Chrok Teak village, Paeng Chou commune, Oaral district of Kampong Spue province. |
Sub-Decree on Cutting 458.16 hectares of land in Oaral district
Cutting 458.16 hectares of land in Oaral district of Kampong Spue province: (1) 318.51 hectares cutting from Oaral Wildlife Sanctuary, (2) 1.61 hectares from Economic Land Concession of New Cosmo, and (3) 138.04 hectares from Economic Land Concession of HLH Agriculture for granting donation of 324.48 hectares to 134 families, and reserving 133.68 hectares as state public land |
Cutting 11,494.55 hectares in Trapaeng Chou and Ta Sal communes of Oaral district in Kampong Speu province
(2012-12-01)
Cutting 11,494.55 hectares in Trapaeng Chou and Ta Sal communes of Oaral district in Kampong Speu province: (1) 10,819.48 hectares cutting from Oaral Wildlife Sanctuary of Royal Decreee dated 01 November 1993, (2) 565.96 hectares from HLH company, (3) 37.59 hectares from Great Field company, (4) 66.56 hectares from Future Environment, and (5) 4.96 hectares from Yee Jia company, for reclassifying 6,101.82 hectares as state private land for granting donation to 2,699 families who have actual occupation and cultiation, and for reserving 5,392.73 hectares as state public land. |
Sub-Decree No. 48 ANK.BK dated 30 March 2009 on Determining 9,985 hectares as sustainable use zones
(2009-07-02)
Amending Article 1 of Sub-Decree No. 48 ANK.BK dated 30 March 2009 by changing "for lease" to "for granting concession". |
Sub-Decree on Determining 9,985 hectares as sustainable use zones in Oaral Wildlife Sanctuary and Reclassyfing state public land as state private land
(2009-03-30)
Determining 9,985 hectares as sustainable use zones in Oaral Wildlife Sanctuary in Oaral district of Kampong Speu province, reclassyfing the land as state private land, and granting the land for agro-industry investment to HLH Agriculture under 70 years lease term. |