| Commune | Chi Khor Krom |
Prakas No. 285 on the registration of 3 community fisheries in Prey Veng and Koh Kong provinces, 3 community fisheries were officially registered and recognized by the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries. In Prey Veng province, there are 2 community fisheries: Techo Sampov Meas community fishery And Samaki community fishery in Kampong Prang and Koh Kong province has one community fishery, Koh Kyong community fishery. The number of members, the number of committees, the size of the community fishery area, the name of the village, commune, district, province, and the coordinates of each community fishery area, as shown in the table as an appendix attached to this proclamation. |
Management plan for Koh Kchorng community fishery
Agreement and relevant documents for Koh Kchorng community fishery
This document details the agreement regarding the establishment of the Koh Kchorng community fishery, the list of community members, community statutes, regulations, and management plans. |