| Name of Oil and Gas block | BLOCK A (Current) |
| Background: Cambodia oil and gas block A | Block A covers an area of 3,083 sq. km over the Khmer Basin offshore Cambodia in water depths of 50 meters to 80 meters. It is located to the east of the Pattani Trough the most prolific hydrocarbon producing basin in Thai waters. The original petroleum agreement for Cambodia Block A was awarded in March 2002. The contract area has undergone two relinquishments from an original area of 6,278 sq. km to 3,083 sq. km on 23 August 2017 signing of the revised petroleum agreement and production permit. |
| Cambodia’s maiden Apsara oil field comes onstream | Phnom Penh, 29 December 2020 – KrisEnergy Ltd. (“KrisEnergy” or the “Company”) is pleased to announce that Cambodia’s first oil field in the offshore Cambodia Block A concession, commenced production on 28 December 2020. |
| Cambodia energy sector assessment, strategy, and road map | This sector assessment, strategy, and the road map (ASR) document the current analysis of the Asian Development Bank (ADB) analysis of the strategic investment priorities of the Government of Cambodia and ADB in Cambodia’s energy sector. It highlights sector performance, significant development constraints, government plans and strategy, past ADB support and experience, other development partner support, and ADB’s future support strategy. |
| Energy country review Cambodia | This document reviews the progress of Cambodia's oil and gas sector in the past and the present of Cambodia’s petroleum industry. Cambodia's oil and gas exploration block of Cambodia's territory is divided into six offshore blocks (A to F) and nineteen onshore blocks (I to XIX). There are also a further four areas in the overlapping claim area (OCA) that are currently contested with Thailand. |