| ឈ្មោះប្លុកប្រេងនិងឧស្ម័ន | ប្លុក អេ (បច្ចុប្បន្ន) |
| សាវតារ៖ រ៉ែ និងឧស្ម័ន ប្លុក អេ នៅកម្ពុជា | ប្លុកអេ លាតសន្ធឹងលើផ្ទៃក្រឡា ៣.០៨៣ គីឡូម៉ែត្រក្រឡាលើតំបន់អាងទឹកសមុទ្រខ្មែរ ក្នុងជម្រៅទឹកពី ៥០ ម៉ែត្រទៅ ៨០ ម៉ែត្រ។ វាមានទីតាំងស្ថិតនៅភាគខាងកើតនៃខេត្តប៉ាតានី ដែលផលិតអាងទឹកអ៊ីដ្រូកាបូនដែលលេចធ្លោជាងគេនៅក្នុងដែនសមុទ្រថៃ។ កិច្ចព្រមព្រៀងប្រេងកាតច្បាប់ដើម សម្រាប់ប្លុក អេ របស់ប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានប្រគល់ជូននៅខែមីនា ឆ្នាំ២០០២។ តំបន់កិច្ចសន្យាបានឆ្លងកាត់ការកែប្រែចំនួនពីរដង ពីតំបន់ដើមដែលមានទំហំ ៦.២៧៨ គីឡូម៉ែត្រក្រឡា ទៅ ៣.០៨៣ គីឡូម៉ែត្រក្រឡានៅថ្ងៃទី២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៧ ដែលបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀង និងការអនុញ្ញាតផលិតកម្មប្រេងដែលបានកែសម្រួលឡើងវិញ។ |
| អណ្តូងប្រេងអប្សរារបស់ប្រទេសកម្ពុជាចាប់ផ្តើមទទួលបានដំណក់ប្រេងលើកដំបូង | ភ្នំពេញថ្ងៃទី២៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០ ក្រុមហ៊ុនKrisEnergy Ltd បានប្រកាសថាអណ្តូងប្រេងលើដំបូងបង្អស់របស់ប្រទេសកម្ពុជានៅឯតំបន់សម្បទានរ៉ែប្លុកអេ នៅឯនាយសមុទ្រ បានចាប់ផ្តើមធ្វើផលិតកម្ម នៅថ្ងៃទី២៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០។ |
| ការវាយតម្លៃលើវិស័យថាមពល យុទ្ធសាស្ត្រ និងផែនទីបង្ហាញផ្លូវ ប្រទេសកម្ពុជា | ឯកសារការវាយតម្លៃលើវិស័យ យុទ្ធសាស្ត្រ និងផែនទីបង្ហាញផ្លូវ (ASR) បច្ចុប្បន្នភាពការវិភាគរបស់ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) អំពីអាទិភាពវិនិយោគជាយុទ្ធសាស្រ្តរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និង ADB ក្នុងវិស័យថាមពលរបស់កម្ពុជា។ វាបង្ហាញពីការអនុវត្តក្នុងវិស័យ ឧបសគ្គនៃការអភិវឌ្ឍន៍សំខាន់ៗ ផែនការ និងយុទ្ធសាស្ត្ររបស់រដ្ឋាភិបាល ការគាំទ្រ និងបទពិសោធន៍កន្លងមករបស់ ADB ការគាំទ្រដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ផ្សេងទៀត និងយុទ្ធសាស្ត្រគាំទ្រនាពេលអនាគតរបស់ ADB ។ |
| ការអង្កេតថាមពល ប្រទេសកម្ពុជា | ឯកសារនេះពិនិត្យទៅលើវឌ្ឍនភាពនៃវិស័យប្រេង និងឧស្ម័នរបស់កម្ពុជាក្នុងអតីតកាល និងបច្ចុប្បន្ននៃឧស្សាហកម្មប្រេង។ ប្លុករុករកប្រេង និងឧស្ម័នរបស់កម្ពុជា លើទឹកដីកម្ពុជា បែងចែកជា៦ប្លុក (A ដល់ F) និង ១៩ ប្លុកនៅលើគោក (I ដល់ XIX) ។ វាក៏មានតំបន់ចំនួនបួនបន្ថែមទៀតនៅក្នុងតំបន់ទាមទារត្រួតស៊ីគ្នា (OCA) ដែលបច្ចុប្បន្នកំពុងប្រកួតប្រជែងជាមួយប្រទេសថៃ។ |
| ក្រុមហ៊ុន Angkor Resources Corp. កំពុងសិក្សារពីលទ្ធភាពទៅលើផលិតកម្មក្នុងសមុទ្រ និង ការផ្លាស់ប្តូរសវនករ | ក្រុមហ៊ុន Angkor Resources Corp. បានប្រកាសនៅកន្លែងការដ្ឋាន ថាមានអ្នកជំនាញបច្ចេកទេសកំពុងធ្វើការស្រាវជ្រាវបន្ថែមទៀតក្នុងការចាប់ផ្តើមផលិតកម្មឡើងវិញនៅភាគនិរតីនៃប្រទេសកម្ពុជានៅតំបន់សម្បទានប្លុក A។ |