Cambodia has one of the youngest and fastest-growing populations in Southeast Asia, with a population of approximately 16 million in 2019.1 According to the World Bank, the country’s birth rate per 1,000 people decreased slightly, from 25.5 in 2010 to 22.4 in 2018.2 With economic growth and improvements in people’s livelihoods and health, the life expectancy of the population is increasing, meaning people live longer than they did in the early period of the post-civil war.
Civil documents include certificates of birth, marriage and death. As the authority in their locality, commune/Sangkat councils are in charge of civil status documentation. All Khmer citizens have duties to request registration of their civil status in civil status books.
Those providing false information or requesting multiple registrations in the same place or in many different places may face fines and punishment under the law.
Birth record and certificate
When there is a new birth, parents have a duty to report to the local authority in the area of their permanent residence for registration of the birth in the birth registration book within 30 days. In other circumstances, parents are also able to make a petition for birth records and attestation of their children at commune/sangkat. Birth certificate and birth attestation are issued to the baby for free.3
Even where babies are born to illegitimate parents, they remain entitled to registration in the civil status book of birth. Parents of the newly born babies may present their children before commune/sangkat chiefs for the civil registration. If the babies are born to legitimate marriage parents, marriage certificates have to presented as proof of parenthood.
The documents that you need to bring to commune/sangkat offices for the registration include:
• A letter certifying the birth: a certification letter of birth can come from a hospital or village chief
• Family books or residence books with the names of the baby’s parents
• Copies of the marriage certificate of the parents.
The babies can be named by fathers, mothers or guardians. The baby’s family name may be taken from:
• the family names of their ancestral grandparents; or
• the paternal grandfather’s name; or
• the name of baby’s father.
Marriage record and certificate
A man and a woman who are willing to get marriage shall submit the application request to the civil registrar of the commune/sangkat in the woman’s residence. Both parties must be at least 18 years old. If one of them is 16 or 17 years old, they cannot get married unless there is consent from parents or guardians of the minor. Same sex marriage, marriage with somebody mentally ill or marriage between close relatives are all banned. Marriage between Cambodians and foreigners is governed by separate laws and regulations (There is a sub-decree on marriage between Cambodians and foreigners).
To request marriage registration, the intending bride and groom bring before the civil status officer the following documents:
• Certified copies of their birth certificates
• A certification letter of their single status, or widow/widower status, from commune/Sangkat chiefs of their residence. In the latter case, a judgment by the court of law or certified copy of the death certificate is also required
• Family book or residence book with their names
• National identity cards.
Once the documents are received, the civil status officer of the commune/Sangkat thoroughly considers and checks the application before issuing a marriage announcement. 5 copies of the marriage announcements will be produced for posting and depositing at residences and commune/sangkat halls of the bride-to-be and groom-to-be. If there is no objection to their marriage within 10 days after the public announcement, both parties may request their marriage be registered in the civil status book and the certificate of marriage issued.
To request official registration of the marriage and the certificate of marriage, the bride and groom-to-be bring before the civil status officer two witnesses of marriageable age with their National identity cards, or family books, or residence books.
Death record and certificate
The most senior family member, relative, neighbor or colleague of someone who has died reports the death to a civil registrar at the commune or sangkat of the deceased person’s permanent residence. In general, the death registration and certificate is done free of charge during 15 days after the death. In the case more than 15 days, the family member or relative must make a petition to a commune/sangkat chief of the deceased person’s permanent residence. The petition for the death record and registration incurs a fee is for free.4 A regional death certificate and a copy of the death certificate, upon request, shall be issued to a reporter or petitioner of the death.
The civil registrar considers two circumstances: the suspicious or non-suspicious death.5 If a person died of ordinary illness, senility, natural disaster or other accidents with no suspicion of the crime of murder, the civil registrar shall issue a permission letter for cremation or burying the corpse. If the death is caused by a contagious disease that may put society in danger, the responsible officer shall report immediately to (public) hospitals or sanatorium to prevent a disease outbreak (Article 35 of the sub-decree). If a person’s death caused by a motive suspicious of a crime as murder, the registrar officer or a person concerned shall report the issue immediately to the competent authorities in the deceased person’s locality for investigation (Article 36).
To register a death in the civil death registrar book, a person who reports the case shall bring necessary documents before the civil registrar officer:
• An identification document of the deceased person such as national ID card, birth certificate, family book, or residence book;
• Notification letter of the death issued by:
• a village chief (if the person dies in their residence);
• a civil registrar of other commune/sangkat (if the person dies outsides of their locality);
• a hospital or health center (if the person dies at the hospital or health center);
• a competent authority and expert (if the death is relative to a murder);
• a responsible person of the ministry, institution (if the person dies in their location).
• Other related documents: passport and visa for foreigners.
Video of civil status services at Sangkat administration
The Importance of civil status registration
“Civil status is a joint relation which attaches nationality to the State and specific status of a person in his/her family line, in society and creates his/her rights and obligations.6
The registration certificate of each civil status may serve not only for the purposes of establishing each person’s relationship with a particular country or the family but also as means of recognising their socio-economic and political rights and duties. Under the 1993 Constitution of the Kingdom of Cambodia, these rights include: rights to vote or stand as candidates for an election, rights to education and to work with equal pay for the same work, rights to justice and fair trial, and rights to ownership. National identity cards7 and passports,8 the most important means of identification for the implementation of these rights, are established from the registration and documentation of civil status.
Last update: 21 March 2017
1. 1. UNICEF, “Cambodia country programme 2019–2023“, August 2019. Accessed on 03 December 2020.
2. 2. World Bank, “Birth rate, crude (per 1,000 people): Cambodia”, 2020. Accessed on 03 December 2020.
3. 3. Inter-Ministerial Prakas No.14342 the Provision of Administrative Services at Sub-National Level, dated on 29 December 2016.
4. 4. Inter-Ministerial Prakas No.14342 the Provision of Administrative Services at Sub-National Level, dated on 29 December 2016.
5. 5. Sub-Decree No.103 on Civil Registration and Records, dated on 29 December 2000. Sub-Decree No.60 and No.17, dated on 24 June 2002 and 14 June 2004 respectively, on Amendments of the Sub-Decree 103.
6. 6. Ibid, Article 2, paragraph 1.
7. 7. Prakas No.6375 on Procedure and Conditions for Requesting, Issuing and Using Khmer Identity Cards, dated on 29 July 2015. Prakas No.65 on Amendment to Article 3 of Prakas No.6375 dated on 29 July 2015, on Procedure and Conditions for Requesting, Issuing and Using Khmer Identity Cards, dated on 13 January 2016.
8. 8. Prakas No.1461 on Formality of Issuing Regular Passports, dated on 28 April 2014. Inter-Ministerial Proclamation (Prakas) No. 2574 on Procedure and Formality of Issuing Regular Passports to Cambodian Migrant Workers to Work Overseas Legally, dated on 14 July 2014.