On 10 August 2023, the Ministry of Commerce released an announcement regarding the 56th Indian Handicrafts & Gifts Fair (IHGF) Delhi Fair (Autumn) 2023 on their social media channel.
According to the announcement, The Ministry of Commerce of the Kingdom of Cambodia wishes to inform all traders, importers and the public that the Export Promotion Council for Handicrafts (EPCH) is organizing the “The 56th Indian Handicrafts & Gifts Fair (IHGF) Delhi Fair (Autumn) 2023” which will be held from 12 – 16 October 2023 at the India Expo Centre & Mart, Greater Noida, Delhi NCR., India.