His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn briefed the United Nations Security Council on Developments in Myanmar, 27 May 2022
On 28 May 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn briefed the United Nations Security Council on Developments in Myanmar, 27 May 2022.
During the Meeting, H.E. Deputy Prime Minister shared updates on what Cambodia has done thus far, including the outcome of his first visit as the Special Envoy of the ASEAN Chair to Myanmar from 21-23 March 2022, and the result of the Consultative Meeting on ASEAN Humanitarian Assistance to Myanmar on 6 May 2022.