His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn, His Excellency Ekkaphab PHANTHAVONG, and His Excellency CHEN Hai attended the Handover Ceremony of Chinese Government’s Contribution of COVID-19 Vaccines to ASEAN for Myanmar on 30 June 2022 in Yangon
On 30 June 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn, His Excellency Ekkaphab PHANTHAVONG, and His Excellency CHEN Hai attended the Handover Ceremony of Chinese Government’s Contribution of COVID-19 Vaccines to ASEAN for Myanmar on 30 June 2022 in Yangon.
His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation and the Special Envoy of the ASEAN Chair, His Excellency Ekkaphab PHANTHAVONG, Deputy Secretary-General of ASEAN for ASEAN Socio-Cultural Community (ASCC), who represented His Excellency Dato Lim Jock Hoi, the Secretary-General of ASEAN and the ASEAN Humanitarian Assistance Coordinator (SG-AHAC), and His Excellency CHEN Hai, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to Myanmar, attended the Handover Ceremony of Chinese Government’s Contribution of COVID-19 Vaccines to ASEAN for Myanmar on 30 June 2022 in Yangon.