Joint Communiqué between the Royal Government of Cambodia and the Government of the People’s Republic of China
On 16 September 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a Joint Communiqué between the Royal Government of Cambodia and the Government of the People’s Republic of China on their official website.
Cambodian Prime Minister Hun Manet has paid an official visit to the People’s Republic of China from 14 to 16 September at the invitation of Premier Li Qiang of the State Council of the People’s Republic of China. During the visit, Samdech Thipadei HUN Manet met with President Xi Jinping, having in-depth exchanges on building a Cambodia-China Community with a Shared Future in the new era, and on international and regional issues of shared interest, charting the course for future Cambodia-China relation.