On 7 September 2023, the Cambodian Center for Human Rights (CCHR), the Cambodian Human Rights and Development Association (ADHOC), and the Solidarity Center announced the release of the 2022 Annual Report of the Cambodia Fundamental Freedoms Monitor produced by the Fundamental Freedoms Monitoring Project (FFMP).
The report provides a comprehensive overview of the exercise of freedom of association, freedom of expression, and freedom of assembly (fundamental freedoms) in the Kingdom of Cambodia from 1 January to 31 December 2022. The 2022 annual report is available for download in Khmer and English. The FFMP’s six previous reports are also available in Khmer and English.