Joint press release on the outcomes of the extraordinary meeting of the regional border committee (RBC) between the 4th military region of the Kingdom of Cambodia and the 2nd army area of the Kingdom of Thailand, held on 27 August 2025
On 27 August 2025, Ministry of National Defense issued a joint press release on the outcomes of the extraordinary meeting of the regional border committee (RBC) between the 4th military region of the Kingdom of Cambodia and the 2nd army area of the Kingdom of Thailand, held on 27 August 2025.
The meeting is aimed at fostering discussion and increasing confidence to de-escalate tension and maintain peace along the border using all necessary mechanism to resolve differences peacefully and avoid clashes in the spirit of good neighborliness, friendship, and solidarity.