Joint statement: The 3rd Special General Border Committee (GBC) between the Kingdom of Cambodia and the Kingdom of Thailand at Prum (Pailin Province of Cambodia) – Ban Pak Kard (Chanthaburi Province of Thailand) international point of entry
On 27 December 2025, Cambodia and Thailand issued a joint statement on the 3rd Special General Border Committee (GBC) between the Kingdom of Cambodia and the Kingdom of Thailand at Prum (Pailin Province of Cambodia) – Ban Pak Kard (Chanthaburi Province of Thailand) international point of entry.
The meeting recognizes the importance of conducting discussions on the peaceful settlement of disputes in an atmosphere of trust, sincerity, good faith, fairness, and mutual respect in accordance with the purpose and principles of the United Nations Charter, the ASEAN Charter and Treaty of Amity and Cooperation in Southeast Asia, paving the way for a new chapter of peace and cooperation between the two nations.