On 30 August 2021, the Ministry of Commerce issued a press release on Ministry of Commerce and Wing Bank (Cambodia) Plc signed Memorandum of Understanding on System Integration of Cambodia Trade Marketplace of the Ministry of Commerce and Payment System of Wing Bank (Cambodia) Plc.
The Ministry of Commerce signed Memorandum of Understanding on System Integration of Cambodia Trade Marketplace of the Ministry of Commerce and Payment System of Wing Bank (Cambodia) Plc to make it convenient, fast, and secure for customers and small and medium enterprises (SMEs) and collaborate to provide digital finance capacity building and knowledge training for SMEs in Cambodia.