Notice on the results of the immediate meeting of the National Minimum Wage Council
On 20 March 2026, Ministry of Labour and Vocational Training issued a notice on the results of the immediate meeting of the National Minimum Wage Council.
The Ministry of Labour and Vocational Training issued this notice to inform the public, workers, and employers that the National Minimum Wage Council has held an immediate meeting to examine the possibility of temporarily easing the travel expenses of workers in the textile, garment, footwear, and travel products and bags sectors during the global oil crisis.