Press release: Meeting between H.E. Dr. Aun Pornmoniroth, Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Finance, and H.E. Christian DesRoches, Ambassador of Canada to Cambodia
On 15 January 2026, the Ministry of Economy and Finance issued a press release on the meeting between H.E. Dr. Aun Pornmoniroth, Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Finance, and H.E. Christian DesRoches, Ambassador of Canada to Cambodia.
With a warm welcome to the presence of His Excellency Christian DesRoches, Ambassador of Canada to Cambodia, the Deputy Prime Minister expressed his deep gratitude to Canada for returning to open the Embassy in Phnom Penh, Cambodia.