On 8 October 2025, the Cambodia Securities Exchange (CSX) hosted the second official bond (Sub-Bond) listing ceremony presided over by H.E. HEAN SAHIB, Secretary of State of the Ministry of Economy and Finance (MEF) and Chairman of the Cambodia Securities Exchange (CSX).
H.E. Sou Socheat, Delegate of the Royal Government in Charge as Director General of Securities Exchange and Regulation of Cambodia (SERC), expressed his congratulations to ACLEDA Bank as the only commercial bank that completed a full equity securities issuance in May 2020 and bond issuances twice in 2025 with a total amount of USD 200 million.