On 4 November 2024, the Ministry of Foreign Affair and International Cooperation issued a press release on Samdech Thipadei HUN Manet to participate in a series of Summits in Kunming, the People’s Republic of China on their official website.
According to the press, Samdech Thipadei HUN Manet will participate in the 8th Greater Mekong Subregion Summit, the 10th Ayeyawady-Chao Phraya-Mekong Economic Cooperation Strategy (ACMECS) Summit, and the 11th CLMV Summit in Kunming, Yunnan province, the People Republic of China from 6 to 7 November 2024.