Press release on Samdech Thipadei Prime Minister to attend Shanghai cooperation organization plus summit 2025 in Tianjin, China
On 30 August 2025, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Samdech Thipadei Prime Minister to attend Shanghai cooperation organization plus summit 2025 in Tianjin, China.
Samdeck Moda Borvor Thipadei HUN Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, will lead a high-level Cambodian Delegation to attend the Shanghai Cooperation Organization (SCO) Plus Summit to be held from 30 August to 1 September 2025 in Tianjin, People’s Republic of China, at the invitation of His Excellency XI Jinping, President of People’s Republic of China.