Press release: Outcomes of official visit of Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn to the Lao People’s Democratic Republic and the 15th meeting of the Cambodia-Laos joint commission for bilateral cooperation
On 28 November 2025, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the official visit of Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn to the Lao People’s Democratic Republic and the 15th meeting of the Cambodia-Laos joint commission for bilateral cooperation.
The two Ministers expressed their commitment to strengthening cooperation in the energy sector through the active implementation of existing agreements and MoUs.