Press release: Outcomes of the state visit of His Excellency Dr. Thongloun SISOULITH, General Secretary of the Lao People’s Revolutionary Party and President of the Lao People’s Democratic Republic, to the Kingdom of Cambodia
On 7 February 2026, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the state visit of His Excellency Dr. Thongloun SISOULITH, General Secretary of the Lao People’s Revolutionary Party and President of the Lao People’s Democratic Republic, to the Kingdom of Cambodia.
The leaders of both countries expressed great satisfaction with the positive development of the close relations and comprehensive cooperation between Cambodia and Laos over the past years, which have yielded tangible benefits for the two peoples.