Press release: Prime Minister HUN MANET to engage proactively in 43rd ASEAN summit and related summits in Indonesia.
On 2 September 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Prime Minister HUN MANET’s upcoming attendance at the 43rd ASEAN Summit and Related Summits.
The summit will take place in Jakarta from 4th to 7th September 2023, at the invitation of the ASEAN Chair for the year, His Excellency Joko Widodo, President of the Republic of Indonesia. The summit, themed “ASEAN Matters: Epicentrum of Growth,” will concentrate on propelling the ASEAN Community Vision 2025.