“Press release regarding Deputy Prime Minister and Chinese Ambassador to sign Agreement on the Cooperation Projects of the Mekong-Lancang Cooperation Special Fund 2024 “
On 3 September 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding Deputy Prime Minister and Chinese Ambassador to sign Agreement on the Cooperation Projects of the Mekong-Lancang Cooperation Special Fund 2024 on their official website.
According to the press, H.E. SOK Chenda Sophea, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, and H.E. Wang Wenbin, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China, will sign the Agreement on the Cooperation Projects of the Mekong-Lancang Cooperation Special Fund 2024 on 5 September 2024, at the ministry.