Press release: Samdech Thipadei HUN Manet to address the UNGA with a focus on Cambodia’s socio-economic progress and the SDGs.
On 15 September 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release namely: Samdech Thipadei HUN Manet to address the UNGA with a focus on Cambodia’s socio-economic progress and the SDGs on their official website.
According to the press, Samdech Thipadei HUN Manet is set to lead a high-level delegation to the General Debate of the 78th session of the United Nations General Assembly in New York from 19th to 26th September 2023.