On 11 August 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation announced the upcoming official visit of the Chinese Foreign Minister to Cambodia on their social media channel.
According to the announcement, His Excellency WANG Yi, Member of the Political Bureau of the Central Committee of the Communist Party of China, Director of the Office of the Central Commission for Foreign Affairs, and Minister of Foreign Affairs of the People’s Republic of China, will pay an official visit to the Kingdom of Cambodia from 12 to 13 August 2023.