Samdech Akka Moha Sena Padei Techo HUN SEN, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, will chair the 7th Greater Mekong Subregion (7th GMS) Summit
On 7 September 2021, the Ministry of Foreign Affair and International Cooperation issued a press release on Samdech Akka Moha Sena Padei Techo HUN SEN, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, will chair the 7th Greater Mekong Subregion (7th GMS) Summit via videoconference via videoconference on 09 September 2021.
Under the theme “GMS: Renewed Strength to Face the Challenges of the New Decade”, the meeting will review the progress of the cooperation since the 6th Summit held on 31 March 2018 in Viet Nam and chart future activities and direction of the cooperation for the next three years with the support from ADB. The meeting will also serve as an opportunity for participants to reflect their commitments and contribution to a more integrated, prosperous, sustainable, and inclusive subregion in addressing challenges for economic growth and social development in the subregion, region and beyond.