Statement on the use of violence by Thai Military Forces against Cambodian civilians constitutes a grave violation of human rights
On 18 September 2025, the Cambodian Human Rights Committee issued a statement expressing its profound concern and strongest condemnation of the acts committed by Thai Paramilitary Forces and Border Patrol Forces, who on 17 September 2025 deployed barbed wires, launched tear gas, and slingshot against Cambodian civilians at Prey Chan Village, Ou Beichan Commune, Ou Chroy District, Banteay Meanchey Province, causing injuries to Cambodian citizens, including Buddhist monks. These provocative acts constitute a grave violation of the 2000 Memorandum of Understanding, the Ceasefire Agreement between Cambodia and Thailand of 28 July 2025, the 13-point Agreed Minutes of the Extraordinary General Border Committee (GBC) Meeting of 7 August 2025, and the 1st Special Meeting of the General Border Affairs Committee of 10 September 2025. Moreover, the unlawful acts of the Thai Armed Forces have caused serious infringements upon the rights and fundamental freedoms of Cambodian people, which are protected under the UN Charter, the ASEAN Charter, international humanitarian law, and most importantly, international human rights law, to which Thailand is a State Party.