Charay indigenous community celebrates the International Day of the World’s Indigenous People in TangSe Mlue village
The International Day of the World’s Indigenous Peoples is very important to all indigenous peoples worldwide to celebrate all together and respect that day to make it a meaningful holiday for indigenous peoples. The day can be a day to review indigenous rights and freedom to decide to do something in their community. They get the right to access information, covenants, laws, and policies. Therefore, the indigenous community, with support from several stakeholders, celebrates the 29th International Day of Indigenous Peoples and the 19th in Cambodia on 9th August 2023, aiming to promote culture, traditions, language, beliefs, customs, dances, musical instruments, leadership, and community solidarity.
Open Development Cambodia (ODC) partly supported the indigenous community through Conserve Indigenous Peoples Languages Organization (CIPL) to celebrate the 29th International Day of Indigenous Peoples and the 19th in Cambodia at TangSe Mlue village, Nhang commune, Andoung Meas district, Ratanakiri province, Cambodia.
The event brought together 111 participants (35 women), most of whom are Charay indigenous peoples. There were representatives from local authorities and civil society organizations including, CIPL, Highlanders Association (HA), Indigenous Community Support Organization (ICSO), and Development and Partnership in Action (DPA). Most of the participants expressed their excitement and enthusiasm about what they celebrated and learned during the day.
Ms. Klan Tem, an indigenous youth group, read the history of the International Day of Indigenous Peoples. According to the United Nations Report on Indigenous Peoples in the World, 476 million Indigenous peoples live in 90 countries, accounting for 6.2 percent of the world’s population. According to the Cambodia Census 2013, there are 183,831 indigenous peoples (24 groups) in Cambodia’s 15 provinces. They are linked to natural resources such as forests, water, and land. The majority of them are farmers who hunt animals and collect honey. They also collect non-timber forest products to supplement their income.
Mr. Aem Dea, Angdong Meas district local authority, delivered the speech, encouraging the Charay indigenous community in TangSe Mlue village to protect their culture and land. He also mentioned indigenous communal land registration.
Mr. Heam Som Orn, a local authority in Nhang commune, shares his enthusiasm for the event. He is proud of the community for gathering to celebrate the event. He hopes that indigenous peoples can safeguard their culture indefinitely.
Finally, CIPL screened a video about the “Effects of Flooding on Indigenous Peoples in Tangse Mlue Village,” which was produced by indigenous youths, supported by CIPL and ODC through the Civil Society Support Activities: Cluster Anchor Grants funded by USAID through FHI360.