While Cambodia lacks a “rigorous, systematic approach to internet censorship”, new programs regulating telecommunications, online expression and cybercrime threaten the relative freedom it currently enjoys, according to a new report.
The Freedom on the Net 2015 report, released on Friday by American watchdog organisation Freedom House, assigned the Kingdom a ranking of “partly free” – the same status it has held for the past two years – based on the criteria of “obstacles to access”, “limits on content” and “violations of user rights”.
Cambodia was ranked 38th out of the 65 countries surveyed, with a score of 48 out of 100, with zero being the best possible score. …