Despite industry concerns that a minimum wage increase to $128 earlier this year would hurt Cambodia’s garment exports, the garment and footwear sector – a mainstay of the economy – showed robust growth for the first half of 2015, netting around $3 billion, according to an International Labour Organization bulletin.
The Cambodia Garment and Footwear Sector Bulletin, released earlier this week, reported that the sector’s shipments grew by around 13 per cent, compared with the same period last year, with garments alone accounting for more than $2.7 billion of these exports.​ …