On 29 August 2025, Ministry of Post and Telecommunications issued an announcement on the provision of interest-free tuition funding for undergraduate studies in digital technology through the “Digital Skills Development Program”.
To support the process of building digital human capital in response to the needs of economic, social and digital government development, as well as complement the implementation of the “Digital Talents Tech Scholarship Program”, the Ministry of Post and Telecommunications established the “Digital Skills Development Program”, which is a program that provides interest-free tuition funding (financial aid) and not a scholarship (Financial Aid without Interest).