His Excellency Chhieng Yanara held a meeting with the representatives of European Union and European partners in Cambodia
On 11 January 2021, the Council for the Development of Cambodia issued a press release on His Excellency Chhieng Yanara held a meeting with the representatives of European Union and European partners in Cambodia. On Monday afternoon, 11 January 2021 at the Council for the Development of Cambodia (CDC), His Excellency Chhieng Yanara, Minister Attached to the Prime Minister, Secretary General of the Cambodian Rehabilitation and Development Board of the Council for Development of Cambodia (CRDB/CDC) held a meeting with the representatives of European Union and European Partners in Cambodia (Czech, France, Germany, Sweden, and Switzerland), led by Mr. Franck Viault, Minister Counsellor and Head of Cooperation Delegation of the European Union to the Kingdom of Cambodia. The main purposes of the meeting were to discuss on the preparation for the upcoming on Consultation Meeting between the Royal Government of Cambodia (RGC) and the European Union and its Partners on the new draft of the Joint European Development Cooperation Strategy for Cambodia 2021-2027 and the new draft of the European Union’s Multiannual Indicative Programme 2021-2027.