Instruction on the implementation of safe social distancing and safe individual distancing to prevent and stop COVID-19 community outbreak in Cambodia
On 10 November 2020, Ministry of Health has posted an instruction on the implementation of safe social distancing and safe individual distancing to prevent and stop COVID-19 community outbreak in Cambodia. The instruction has laid out necessary social distancing measure for the public to follow and has request citizens to always practice social distancing, wear mask and stay hygiene.