Ministry of Labour informed the employers to allow the workers and employees to have 3 days off joining the election of members of the national assembly in the 6th legislature
On 13 June 2018, the Ministry of Labour and Vocational Training released an announcement referencing to letter No.961 N.E.C singed on 12 June 2018 by the National Election Committee (NEC) to inform all owners, and employers of factory, manufacturing and all institutions to facilitate the workers and employees to go to participate coming nation assembly election on 29 July 2018 by allowing the workers and employees to take 3 days leave from 28 July to 30 July 2018 without deducting their wages and bonus.