Notice to Cambodians to be careful of all recruitment information to work in Australia under the new “Agriculture” visa scheme
On 01 September 2021, the Cambodian Embassy in Australia has issued a notification informing Cambodians to be careful of any recruitment information to come to Australia under the new “Agriculture” visa scheme.
To avoid being scammed, the embassy took the opportunity to clarify that the Australian government is currently discussing a new “agricultural” visa scheme with different conditions for obtaining the visa.