Outcomes of the meeting between H.E. Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Cambodia, and H.E. Anthony Blinken, Secretary of State of the United States, on 13 May 2022, in Washington D.C.
On 16 May 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the meeting between H.E. Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Cambodia, and H.E. Anthony Blinken, Secretary of State of the United States, on 13 May 2022, in Washington D.C.
The meeting aimed to promote Cambodia-U.S. relations, as well as cooperation on regional and international issues of common interest.