Outcomes of the official visit of Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, to the Lao People’s Democratic Republic
On 14 February 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation released a press release on the outcome of the official visit of the Prime Minister of the Kingdom of Cambodia to the Lao People’s Democratic Republic on 13-14 February 2023.
Both sides had an in-depth discussion on the state of bilateral relations and on the way forward to further strengthen the bonds of traditional friendship and close relations as well as cooperation in many areas between the two countries, ranging from political-security, defense, border affairs, trade and investment, air connectivity, tourism, energy, and education. Both sides noted with satisfaction that the two-way trade between Cambodia and Laos has gained positive momentum from USD 160 million in 2021 to USD 210 million in 2022.