Outcomes of the phone conversation between His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, with Senator the Hon Marise Payne, Minister for Foreign Affairs and Minister for Women of Australia, on 08 October 2021
On 08 October 2021, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the phone conversation between His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, with Senator the Hon Marise Payne, Minister for Foreign Affairs and Minister for Women of Australia, on 08 October 2021. The two foreign ministers noted with satisfaction on the progress of the bilateral cooperation between the two countries, including under the Mekong-Australia Partnership (MPA). They reaffirmed their commitment to working more closely to further strengthen the relations in both bilateral and multilateral frameworks for mutual benefits of the two countries and for peace, stability and prosperity in the region, particularly when Cambodia assumes ASEAN Chairmanship next year.