Outcomes of the second visit of the Special Envoy of the ASEAN Chair on Myanmar to the Republic of the Union of Myanmar, on 30 June-02 July 2022
On 4 July 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the second visit of the Special Envoy of the ASEAN Chair on Myanmar to the Republic of the Union of Myanmar, on 30 June-02 July 2022.
The working visit aimed to move forward the progress in the implementation of the Five-Point Consensus (5PC), notably on the expediting of the delivery of humanitarian assistance and joint vaccination program.