Press release: Cambodia, Japan to sign exchange of notes on Japanese grant aid
On 9 December 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding Cambodia, Japan to sign exchange of notes on Japanese grant aid on their official website.
According to the press, H.E. Prak Sokhunn, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, and H.E. Ueno Atsushi, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Cambodia, are scheduled to sign the exchange of notes and accompanying documents on the extension of grant aid of JYP 1001 million on 10 December 2024.