On 21 December 2025, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release stating that Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn had a telephone call with the UK’s Minister on the Cambodia-Thailand Border Situation.
His Excellency PRAK Sokhonn briefed Her Excellency Seema Malhotra on Cambodia’s grave concerns over the deteriorating humanitarian situation, with nearly half a million Cambodians already displaced, while the number is growing, as Thai forces continue their indiscriminate assault.