Press release on Cambodia-United States​ agreed on the draft joint statement on framework for United States-Cambodia agreement on reciprocal trade
On 4 July 2025, Office of the Council of Ministers issued a press release on Cambodia-United States​ agreed on the draft joint statement on framework for United States-Cambodia agreement on reciprocal trade.
In this meeting, both sides reviewed and agreed on the draft joint statement on framework for United States-Cambodia agreement on reciprocal trade, which will be released to the public soon.