Press release on the meeting between the Foreign Ministers of the Kingdom of Cambodia and the Kingdom of Thailand
On 30 May 2025, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the meeting between the Foreign Ministers of the Kingdom of Cambodia and the Kingdom of Thailand.
The two ministers noted that following the meeting between the commanders of the two countries’ land forces on 29 May 2025, the situation had returned to the original situation as before the clash on May 28, 2025 in Techo Morakot village, Morakot commune, Choamksan district, Preah Vihear province.