On 16 August 2023, the General Department of Taxation issued a press release on the meeting to summarize the results of tax collection in July and for the first seven months of 2023 and directions for implementation. The meeting was held online via Zoom Meeting.
According to the online revenue management system, The results of tax revenue management show that in July 2023, all types of tax revenue collected obviously by the General Department of Taxation is 973.76 billion riels (approximately $ 240.43 million), equivalent to 6,73% of the Law on Financial Management 2023 plan. In seven months of 2023, the total tax revenue – collected by the General Department of Taxation through the online revenue management system of General Department of Taxation amounted to 9,367.44 billion riels (approximately $ 2,312.95 million), equivalent to 64.76% of the Law on Financial Management 2023 plan.
However, the collection of tax debt for the first seven months of 2023 decreased by 21.12% compared to the same period in 2022. Some major activities decreased, including the production of beverages or beverage products (decrease of 11.16%), real estate (decrease of 6.77%), construction (decrease of 2.44%), and at the same time stamp duty on transfer of ownership or possession of real estate also decreased by 26.56%.