Press release on the outcome of the 46th session of the World Heritage Committee in New Delhi, Republic of India
On 1 August 2024, the Ministry of Culture and Fine Arts issued a press release on the outcome of the 46th session of the World Heritage Committee in New Delhi, Republic of India on their official social media site.
According to the press, H.E. Phoeurng Sackona, minister of the Ministry of Culture and Fine Arts led the Cambodian delegation to the 46th session of the World Heritage Committee from 21st to 28th July 2024 in New Delhi, Republic of India.