Press release on the outcomes of the 8th Greater Mekong Subregion (GMS) Summit, the 10th Ayeyawady-Chao Phraya-Mekong Economic Cooperation Strategy (ACMECS) Summit and the 11th Cambodia-Lao PDR-Myanmar-Vietnam (CLMV) Summit in Kunming, People’s Republic of China
On 7 November 2024, the Ministry of Foreign Affair and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the 8th Greater Mekong Subregion (GMS) Summit, the 10th Ayeyawady-Chao Phraya-Mekong Economic Cooperation Strategy (ACMECS) Summit and the 11th Cambodia-Lao PDR-Myanmar-Vietnam (CLMV) Summit in Kunming, People’s Republic of China on their official website.
According to the press, Samdech Thipadei HUN Manet attended the 8th Greater Mekong Subregion Summit, the 10th Ayeyawady-Chao Phraya-Mekong Economic Cooperation Strategy (ACMECS) Summit, and the 11th CLMV Summit in Kunming, Yunnan province, the People Republic of China from 6 to 7 November 2024.