On 26 October 2023, the Ministry of Posts and Telecommunications (MPTC) and the Ministry of Culture and Fine Arts (MCFA) signed a Memorandum of Understanding (MoU) on cooperation for verify.gov.kh, set up the infrastructure, and established an internet connection”. Based on the content of the MoU signed, the MPTC will support the digital transformation of the MCFA, following the policy of the Digital Government of Cambodia 2022-2035 and the fifth key priority of the first Pentagon strategy.
This is the fifth time that the MPTC has organized the signing ceremony of the MoU and agreement on cooperation in the establishment of Verify.gov.kh and the digitalization of nurseries in ministries, government institutions, and higher education institutions after working with three ministries and 21 higher education institutions.